Vokietijos Demokratinėje Respublikoje populiariausias lengvasis automobilis — mikrolitražinis „Trabant”
2017-05-05
Kam naudojami motociklai ir mopedai
2017-05-14

Motociklams buvo naudojami vieno ir kelių cilindrų oru ir vandeniu aušinami varikliai

Motociklams buvo naudojami vieno ir kelių cilindrų oru ir vandeniu aušinami varikliai. Buvo motociklų ir labai ori­ginalios konstrukcijos. Pavyzdžiui, vokišką markės „Megola” motociklą varė penkių cilindrų, natūraliai oru aušinamas žvaigždinis variklis, pritvirtintas prie priekinio rato. Cilind­rt) blokas sukosi kartu su ratu, o variklio velenas, sujungtas su bloku planetine pavara,— priešinga kryptimi. Manyta, kad besisukantieji cilindrai bus geriau oru aušinami ir nekais.

Kokius bruožus įgavo motociklas

Šio amžiaus pradžioje motociklas įgavo savitus konstruk­cinius bruožus, prasidėjo motociklų gamyba pramoniniu mastu, ėmė plisti ir pavadinimas „motociklas”. Sis žodis su­darytas iš lotyniško žodžio „motor”— variklis ir graikiško žodžio „kyklos”— ratas. Pirmojo pasaulinio karo metu moto­ciklas panaudotas kariuomenėje. 1924 metais Vokietijoje apie 180 gamyklų gamino 240 modelių motociklus.

Carinė Rusija motociklų negamino. Pirmasis tarybinis motociklas „CO” sukonstruotas 1924 metais Maskvoje. 1928 m. Iževsko mašing gamykloje pagaminti pirmieji tary­biniai motociklai kl)K, o 1933 metais pradėta serijinė jų ga­myba.

Sunkitujų motociklų su priekabomis gamyba prasidėjo 1935 m. Charkove ir Podolske. Charkove buvo gaminami vie­no cilindro keturtakčiai motociklai, Podolske — dviejų ci­1indrų V formos keturtakčiai motociklai.

Motociklų pramonė XIX amžiaus viduryje

XIX amžiaus viduryje, vykstant pramonės sparčiai tobulėjo degininiai (vidaus degimo) varikliai. K. Bencas 1885 m. benzininj variklj pritaikė triratei karietai — pirmajam automobiliui, o 1886 m. G. Daimleris — mediniam dviračiui — pirmajam motociklui (3 pav.). G. Daimlerio motociklo ratai buvo apmauti geležiniais lankais, ark-linis balnas pritvirtintas viirš cilindro 860 mm aukštyje. Motociklininkas kojomis nesiekė žemės, todėl, norint išlaikyti pusiausvyrą, reikėjo atraminių ratuktį šonuose. Variklis vie¬no cilindro, 264 cm3 talpos, 700 sūk/min, 0,5 AG. Ant variklio veleno buvo ventiliatoriaus sparnuotė cilindrui aušinti. Motociklo masė (svoris) — 90 kg, greitis — nuo 6 iki 12 km/h. Variklio velenas su užpakaliniu ratu sujungtas plokščiu dir¬žu ir krumpliaratine pavara. Prie užpakalinio rato stipinų pritvirtintas didysis krumpliaratis su vidiniais krumpliais. Mažasis krumpliaratis ir du skirtingo skersmens didieji diriniai skriemuliai užmauti ant papildomo velenėlio, pritvir­tinto prie rėmo kairėje rato pusėje. Ant variklio veleno buvo du skirtingo skersmens mažieji diržiniai skriemuliai. Norint sukti ratą, reikėjo svirtimi su ritinėliu jveržti vieną arba kitą diržą. Taigi diržinė pavara atliko dabartinės sankabos ir dvie­jų laipsnių pavarų dėžės vaidmenj.

1895 metais motociklui panaudotos 1888 metais J. Dan­lopo antrą kartą išrastos* oro pripučiamos guminės (pneu­matinės) padangos.

Šaltinis: – oron.lt – motociklų supirkimas