Kam naudojami motociklai ir mopedai
2017-05-14
Vidaus degimo variklių darbo efektyvumui padidinti naudojamos medžiagos
2017-07-17

Nuovargis – natūralus žmogaus veiklos rezultatas superkant automobilius

Visiems gerai žinoma, kad nuovargis yra natūralus žmogaus veiklos rezultatas ir dėl jo paprastai sumažėja darbingumas. Nuovargis pasireiškia labai įvairiomis formomis. Buvo nustatyta, kad greičiausiai nuvargsta nervų sistema, ir pirmiausia galvos smegenys, be to, nervų sistemoje nuovargis pasireiškia daug anksčiau negu dirbančiame raumenyje. Galvos, smegenų žievės nervinės ląstelės pavargsta labiausiai, nepriklausomai nuo to, dėl kokio darbo (fizinio ar protinio) pasireiškė nuovargis.

Taigi nuovargis— darbingumo sumažėjimas, sukeltas prieš tai atlikto darbo.

Rusų fiziologas A. Uchtomskis pagrindiniais nuovargio simptomais laikė: nesugebėjimą pakankamai sutelkti dėmesį į darbą; judesių koordinacijos sutrikimą; nesugebėjimą sukurti ir įsisavinti naują įgūdžių; senų automatizuotų įgūdžių sutrikimą ir kūrybinės veiklos sumažėjimą.

Prieš nuovargį paprastai pasireiškia pavargimas. Pavargimas— tai žmogaus subjektyvus nuovargio pergyvenimas. Pavargus organizmas signalizuoja apie būtinumą nustoti dirbti arba sumažinti darbo intensyvumą, kad nesutriktų nervinių ląstelių funkcijos.

Nuvargęs žmogus gali nejausti pavargimo, jeigu jis yra emocionaliai įsijaudrinęs, jeigu gresia pavojus, jeigu jis dirba įdomu darbą arba jaučia atsakomybę už jam pavestą darbą. Pavyzdžiui, įtemptai dirbdamas jam malonų darbą, žmogus nuvargsta mažiau, negu dirbdamas mažiau įtemptą, bet nemalonų darbą. Gerai žinoma, kad vairuotojas tolimame reise mažiau pavargsta, negu šalia sėdintis keleivis, nors, ilgai vairuojant automobilį, suprantama, nuvargstama daug labiau.

Jeigu nuovargis (dėl per didelės apkrovos arba nepakankamai pailsėjus) vieną kartą pailsėjus nepraeina, tai po tam tikro laiko jis gali sukelti liguistą būseną —pervargimą. Pervargimas vieną kartą pailsėjus nepraeina, ir reikia griebtis skubių profilaktinių arba gydymo priemonių. Pastebimi šie pervargimo požymiai: sumažėja darbingumas, pavargimas jaučiamas dar nepradėjus dirbti, padidėja dirglumas, sumažėja apetitas, jaučiamas bendras silpnumas, padidėja prakaitavimas, blogai miegama.

Objektyvūs pervargimo požymiai labai įvairūs ir priklauso nuo darbo pobūdžio.

Vairuotojo nuovargis yra sudėtinis, t. y. fizinis, protinis ir emocinis, nes dirbant fizinio darbo elementai derinami su intensyvia protine veikla ir emocine įtampa.

Didelę nervinę emocinę įtampa sukuria nuolatinis pasiruošimas reaguoti į įvairius, netikėtai susidarančius supirkimo aplinkybių pasikeitimus, atsakomybė už pirkėjo bei pardavėjo materialinių vertybių saugumą.

Šiuolaikinių automobilių vairuotojas turi gerai mokėti važiuoti dideliu greičiu, todėl jis privalo sugebėti plačiai paskirstyti ir greitai, perkelti savo dėmesį, emociškai būti labai pastovus ir turėti valios. Kai kada vairuotojas yra priverstas vykdyti automobilio vairavimo operacijas labai greitai, jam primestu tempu, kuris yra netoli jo psichofiziologinių galimybių ribos.

Vairuotojų darbui būdingi vienodi darbo judesiai su saikinga fizine apkrova priverstinai nejudrioje pozoje. Tačiau vairuotojai, dirbantys su didelio pakrovumo sunkvežimiais, sekdami valdymo prietaisus ir vairuodami, dar atlieka nemažą fizinį darbą dėl didelės judesių amplitudės ir raumenų įtempimo. Šiuo metu visų išleidžiamų modelių autobusai ir sunkvežimiai yra su stiprintuvais, kurie palengvina vairuotojui valdyti automobilį. Tyrimais nustatyta, kad sunkvežimių vairuotojai daugeliu atvejų jaučia nemalonius pojūčius ir skausmą juosmens (45,1%) ir nugaros (33,8,%) srityje. Dėl nepatogios sėdynės paprastai raumenys yra pernelyg įtempti, ir vairuotojas per greitai nuvargsta.

Vairuotojo darbui turi įtakos triukšmas, vibracija, vestibuliariniai dirgikliai, oro temperatūros skirtumai, atidarius automobilio kabinos duris, skirtingas kelio apšviestumas tamsiu paros metu, eismo monotoniškumas ir kt.

Tačiau pagrindinis vairuotojo nuovargį sukeliantis faktorius yra nervinė įtampa, kurios dydis labai priklauso nuo eismo aplinkybių ir, žinoma, nuo darbo su automobiliu pobūdžio bei trukmės.

Mes netik superkame automobilius Klaipėdoje bet teikiame ir motorolerių ir motociklų supirkimo paslaugas.